Mokrý sneh

Mokrý sneh je termín, ktorý sa používa v leteckom odbore na označenie špecifického druhu snehu, ktorý má určité fyzikálne vlastnosti. Mokrý sneh je sneh, ktorý má tendenciu držať sa pokope, ak je stlačený rukou, a je možné z neho vytvoriť kúpku alebo guľu. Je to výraz, ktorý je dôležitý pre pilotov a leteckých inžinierov, pretože mokrý sneh môže mať vplyv na prevádzku lietadiel, najmä pri vzlietaní a pristávaní.

Jedna z kľúčových charakteristík mokrého snehu je jeho hustota. Mokrý sneh má hustotu od 0,35 kg/dm3 do 0,5 kg/dm3. Táto hustota znamená, že mokrý sneh je ťažší a hustejší ako suchý sneh, čo môže mať vplyv na pohyb lietadla na zemi a pri vzlietaní. Pri vzlietaní môže mokrý sneh spôsobiť väčší trenie medzi pneumatikami lietadla a povrchom dráhy, čo môže ovplyvniť dĺžku vzlietacej dráhy a potrebnú silu na vzlet.

Okrem toho mokrý sneh môže spôsobiť problémy aj pri pristávaní. Pri dotyku lietadla s pristávacou dráhou môže mokrý sneh spôsobiť sklzosť, čo znamená, že lietadlo môže mať ťažkosti s brzdením a zastavením. To je dôvod, prečo je dôležité, aby piloti boli informovaní o aktuálnych poveternostných podmienkach, vrátane druhu snehu, ktorý pokrýva pristávaciu dráhu.

V leteckej bezpečnosti je pochopenie vlastností mokrého snehu kľúčové pre riadenie bezpečných letov. Piloti a ďalší členovia posádky by mali byť oboznámení s týmto pojmom a byť schopní prispôsobiť svoje lietanie v závislosti od poveternostných podmienok a typu snehu, ktorý môžu očakávať na dráhe.

sníh, který, byl-li stlačen rukou, drží pohromadě a je možno z něho vytvořit kouli. Hustota je od 0, 35 kg/dm3 až do (nikoliv včetně) 0, 5 kg/dm3.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *