Rozšírené letové režimy

Letový režim VFR (Visual Flight Rules)

VFR je režim, kde pilot naviguje a riadi lietadlo pomocou vizuálnych referencií a v súlade s pravidlami pre let podľa videnia. Pilot musí mať dostatočnú viditeľnosť a musí udržiavať očný kontakt s terénom a inými lietadlami.

Letový režim IFR (Instrument Flight Rules)

IFR je režim, kde pilot naviguje a riadi lietadlo pomocou prístrojov a inštrumentov na palube lietadla. Pilot sa spolieha na prístrojovú navigáciu a komunikáciu so zemskými navigačnými systémami.

Letový režim CTOL (Conventional Takeoff and Landing)

CTOL je režim používaný pre bežné vzlety a pristátia lietadiel, kde lietadlo využíva bežné vzletové a pristávacie dráhy na letisku. Tento režim sa používa pre väčšinu civilných a vojenských lietadiel.

Letový režim STOL (Short Takeoff and Landing)

STOL je režim používaný pre krátke vzlety a pristátia, kde lietadlo potrebuje kratšiu dráhu na vzlet a pristátie. Tento režim je často používaný pre lietadlá s výnimočnou schopnosťou operovať z krátkych a obmedzených pristávacích ploch.

Letový režim VTOL (Vertical Takeoff and Landing)

VTOL je režim, kde lietadlo je schopné vykonávať vertikálny vzlet a pristátie bez potreby bežných vzletových a pristávacích dráh. Príkladom je vrtuľník alebo vertikálne štartujúce a pristávajúce lietadlo (napríklad V-22 Osprey).

Tieto letové režimy sú len niektoré príklady z mnohých možností, ktoré existujú v letectve. Každý režim má svoje vlastné charakteristiky, požiadavky a postupy, ktoré pilot musí dodržiavať pri letení v danom režime.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥