Strmý vzlet

Strmý vzlet sa používa, keď sú v smere letu prekážky, ale priestor si vyžaduje vertikálne stúpanie. Požadovaný výkon motora bude väčší, ale mali by ste použiť len taký výkon, ktorý je potrebný na úspešný prelet prekážok. Dobrá metóda, ako udržať bezpečnú vzdialenosť od prekážky, je udržiavať relatívnu vertikálnu vzdialenosť rovnakú ako vzdialenosť rotorového disku od prekážky tak, ako ju vnímate z kabíny vrtuľníka.

  • 1. Vykonajte úkony pred vzletom a kontrolu výkonu vo visení.
  • 2. Skontrolujte priestor a zvoľte si vizuálnu pomôcku pre stúpanie (bod na jednej zo strán).
  • 3. V nízkom visení pritiahnite páku kolektívu a začnite stúpať. Udržujte odstup od prekážok.
  • 4. Keď sa Vaše oči dostanú na rovnakú úroveň s vrcholom prekážky a Vy ešte stále stúpate, postupne prejdite do dopredného letu.
  • 5. Výkon motora používajte podľa potreby a v bezpečnom odstupe od prekážok prejdite do normálneho režimu pre stúpanie.

Používanie len potrebného výkonu motora a bezpečné prelietavanie prekážok Vám pomôže pri prerušenom vzlete. Prekážky ochránia vrtuľník pred vetrom a keď ich prestúpate, môžete “chytiť” vietor, ktorý bude kladne vplývať na let vrtuľníka. Za určitých poveternostných podmienok sa stretnete s turbulenciou na záveternej strane prekážky. Tento typ vzletu sa používa pri nočnom lietaní.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥