Konštrukcia vrtuľníka 2

Konštrukcia vrtuľníka zahŕňa mnoho ďalších dôležitých komponentov, ktoré sa podieľajú na jeho bezpečnej a efektívnej prevádzke. Tu je stručný prehľad niektorých z týchto komponentov:

1. Kúrenie a ventilácia: Vrtuľníky sú vybavené systémami kúrenia a ventilácie, ktoré zabezpečujú pohodlné prostredie pre posádku a cestujúcich počas letu. Tieto systémy zahŕňajú vykurovaciu jednotku a ventilátory, ktoré riadia prívod a odtok vzduchu.

2. Nastrekovacia pumpička motora: Nastrekovacia pumpička motora je súčasťou palivového systému vrtuľníka. Je zodpovedná za dodávanie paliva do motora, čo umožňuje jeho správne fungovanie a pohonnú silu pre vrtuľník.

3. Otáčkomery vrtuľníka: Otáčkomery vrtuľníka sú prístroje, ktoré merajú otáčky hlavného a chvostového rotora. Tieto informácie sú dôležité pre monitorovanie a riadenie výkonu vrtuľníka počas letu.

4. Pitot-statický systém: Pitot-statický systém poskytuje informácie o rýchlosti, výške a tlaku vzduchu vrtuľníka. Skladá sa z pitotovej trubice, ktorá meria dynamický tlak vzduchu, a statickej trubice, ktorá meria statický tlak vzduchu. Tieto informácie sa používajú na výpočet rýchlosti a výšky vrtuľníka.

5. Pristávacie zariadenie – podvozok: Pristávacie zariadenie, známe aj ako podvozok, je dôležitou súčasťou vrtuľníka. Poskytuje podporu pri vzlietaní, pristávaní a pohybe po zemi. Podvozok môže byť vyrobený z odolných materiálov a má flexibilné vlastnosti, ktoré umožňujú absorbovať nárazy pri pristátí.

6. Prístrojová doska: Prístrojová doska je umiestnená vo vnútri kabíny vrtuľníka a obsahuje letové prístroje, motorové prístroje, rádiové a navigačné vybavenie, ako aj spínače na ovládanie funkcií vrtuľníka. Tieto prístroje a ovládacie prvky poskytujú dôležité informácie a umožňujú pilotovi riadiť vrtuľník počas letu.

7. Regulátor otáčok: Regulátor otáčok je súčasťou riadiaceho systému vrtuľníka a umožňuje pilotovi nastaviť a riadiť otáčky hlavného a chvostového rotora. Tento regulátor je dôležitý pre udržanie správneho výkonu a stabilitu vrtuľníka počas letu.

8. Rotorová brzda: Rotorová brzda je mechanizmus, ktorý umožňuje zastaviť rotáciu hlavného rotora vrtuľníka. Používa sa pri zaparkovaní, počas údržby alebo pri dlhodobom státí. Brzda zabraňuje nežiaducemu pohybu vrtuľníka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *