Konštrukcia vrtuľníka 2

Konštrukcia vrtuľníka zahŕňa mnoho ďalších dôležitých komponentov, ktoré sa podieľajú na jeho bezpečnej a efektívnej prevádzke. Tu je stručný prehľad niektorých z týchto komponentov:

1. Kúrenie a ventilácia: Vrtuľníky sú vybavené systémami kúrenia a ventilácie, ktoré zabezpečujú pohodlné prostredie pre posádku a cestujúcich počas letu. Tieto systémy zahŕňajú vykurovaciu jednotku a ventilátory, ktoré riadia prívod a odtok vzduchu.

2. Nastrekovacia pumpička motora: Nastrekovacia pumpička motora je súčasťou palivového systému vrtuľníka. Je zodpovedná za dodávanie paliva do motora, čo umožňuje jeho správne fungovanie a pohonnú silu pre vrtuľník.

3. Otáčkomery vrtuľníka: Otáčkomery vrtuľníka sú prístroje, ktoré merajú otáčky hlavného a chvostového rotora. Tieto informácie sú dôležité pre monitorovanie a riadenie výkonu vrtuľníka počas letu.

4. Pitot-statický systém: Pitot-statický systém poskytuje informácie o rýchlosti, výške a tlaku vzduchu vrtuľníka. Skladá sa z pitotovej trubice, ktorá meria dynamický tlak vzduchu, a statickej trubice, ktorá meria statický tlak vzduchu. Tieto informácie sa používajú na výpočet rýchlosti a výšky vrtuľníka.

5. Pristávacie zariadenie – podvozok: Pristávacie zariadenie, známe aj ako podvozok, je dôležitou súčasťou vrtuľníka. Poskytuje podporu pri vzlietaní, pristávaní a pohybe po zemi. Podvozok môže byť vyrobený z odolných materiálov a má flexibilné vlastnosti, ktoré umožňujú absorbovať nárazy pri pristátí.

6. Prístrojová doska: Prístrojová doska je umiestnená vo vnútri kabíny vrtuľníka a obsahuje letové prístroje, motorové prístroje, rádiové a navigačné vybavenie, ako aj spínače na ovládanie funkcií vrtuľníka. Tieto prístroje a ovládacie prvky poskytujú dôležité informácie a umožňujú pilotovi riadiť vrtuľník počas letu.

7. Regulátor otáčok: Regulátor otáčok je súčasťou riadiaceho systému vrtuľníka a umožňuje pilotovi nastaviť a riadiť otáčky hlavného a chvostového rotora. Tento regulátor je dôležitý pre udržanie správneho výkonu a stabilitu vrtuľníka počas letu.

8. Rotorová brzda: Rotorová brzda je mechanizmus, ktorý umožňuje zastaviť rotáciu hlavného rotora vrtuľníka. Používa sa pri zaparkovaní, počas údržby alebo pri dlhodobom státí. Brzda zabraňuje nežiaducemu pohybu vrtuľníka.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥