Robinson R44 – časť 3

Vrtuľník Robinson R44 je štvorsedadlový lehký vrtuľník, vyrobený americkou spoločnosťou Robinson Helicopter Company. Je to populárny vrtuľník vďaka svojej jednoduchosti, spoľahlivosti a cenovo dostupnému prevádzkovaniu. R44 je ideálny pre osobnú a komerčnú dopravu, školenie pilotov a ďalšie letecké operácie.

Konštrukcia

R44 má konvenčnú konštrukciu so sklolaminátovým trupom, kovovými nosnými plochami a chvostovou sekciov. Jeho celkový dizajn je aerodynamicky efektívny a umožňuje mu dosahovať dobré výkony v letových manévroch.

Pohon

R44 je poháňaný vzduchovým chladeným štvorvalcovým motorom Lycoming IO-540-AE1A5 o výkone 245 koní. Motor je umiestnený v prednej časti trupu a je spojený s hlavným rotorom pomocou prevodovky. Vrtuľník má aj štvorlistý hlavný rotor a dvokrídlový chvostový rotor, ktorý poskytuje stabilitu a ovládateľnosť vrtuľníka.

Kabína

Kabína R44 je navrhnutá tak, aby poskytovala pohodlné a bezpečné prostredie pre posádku a pasažierov. Vrtuľník má štvormiestne usporiadanie s prednými sedadlami pre pilota a spolupilota a zadnou lavicou pre dve osoby. Kabína je vybavená pohodlnými sedadlami, palubnou doskou s potrebnými prístrojmi a ovládacími panelmi, a tiež bezpečnostnými prvky, ako sú bezpečnostné pásy a brzdové páky.

Avionika

R44 je vybavený modernou avionikou, ktorá umožňuje presnú navigáciu a komunikáciu. Avionika zahŕňa rádiové komunikačné zariadenia, navigačné systémy, palubný počítač, GPS a iné potrebné prístroje a nástroje pre bezpečný a efektívny let.

Výkon

R44 dosahuje maximálnu rýchlosť približne 240 km/h a maximálny dolet až 600 km, v závislosti od prevádzkových podmienok a zaťaženia. Má schopnosť stúpať do výšky až 4 500 metrov a je schopný vykonávať rôzne letové manévre, vrátane vzletov a pristátí na obmedzených plochách a autorotácií v prípade výpadku motoru.

Prevádzka a údržba

Prevádzka a údržba R44 je dôležitou súčasťou bezpečného a spoľahlivého letu. Prevádzkovateľ by mal dodržiavať pravidlá a postupy stanovené v príručke prevádzkovateľa a vykonávať pravidelné prehliadky a údržbu vrtuľníka. R44 je navrhnutý tak, aby bol jednoduchý na obsluhu a údržbu, čo prispieva k jeho populárnosti v leteckej komunite.

Vrtuľník Robinson R44 je univerzálnym lehkým vrtuľníkom, ktorý kombinuje výkon, spoľahlivosť a cenovú dostupnosť. Jeho všestrannosť a schopnosť vykonávať rôzne letové operácie robia z neho obľúbenú voľbu pre pilotov a prevádzkovateľov vrtuľníkov.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥