Otáčky

Letecký odborný výraz Rotational Speed sa v slovenčine prekladá ako Otáčky. V kontexte leteckých motorov označuje rýchlosť otáčania v otáčkach za minútu klikového hriadeľa motora alebo jeho ekvivalentu, pokiaľ nie je inak špecifikované (napríklad otáčky vrtule).

Rotácia je kľúčovým aspektom leteckej techniky, pretože správne nastavené otáčky sú nevyhnutné pre optimálne fungovanie motora. Presná kontrola rotácie je dôležitá pre riadenie výkonu motora a riadiacich systémov.

Rýchlosť otáčania klikového hriadeľa alebo iných súčastí motora je dôležitá pre rôzne fázy letu, vrátane štartu, stúpania, horizontálneho letu a pristátia. Rovnakým spôsobom sa rýchlosť otáčania využíva pri riadení rôznych typov lietadiel, od malých osobných lietadiel po veľké komerčné dopravné lietadlá.

Presná znalosť otáčok motora je kľúčová aj pri diagnostike a údržbe lietadla. Technici často monitorujú otáčky motora a porovnávajú ich s odporúčanými hodnotami výrobcu, aby zabezpečili bezpečné a spoľahlivé fungovanie lietadla.

V leteckej terminológii je pojem Rotational Speed kritickým parametrom, ktorý piloti a technici sledujú s veľkou pozornosťou. Správne nastavené otáčky motorov zabezpečujú bezproblémový a bezpečný let pre všetkých cestujúcich a posádku.

Rotational Speed (engine) means, unless otherwise qualified (e. g. propeller rotational speed), the rotational speed in revolutions per minute of the engine crankshaft or its equivalent.

Otáčky (motor) znamenají, pokud nejsou definovány jinak (např. otáčky vrtule), rychlost otáčení klikového hřídele motoru nebo jeho ekvivalentu v otáčkách za minutu.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥