Sneh na zemi

Sneh na zemi je dôležitým meteorologickým javom, ktorý má významný vplyv na rôzne aspekty našich životov, vrátane leteckej prevádzky. Jeho špecifické vlastnosti a hustota majú zásadný vplyv na bezpečnosť a riadenie letových operácií. Sneh na zemi môže byť rozdelený do troch hlavných typov podľa jeho konzistencie a hustoty.

a) Suchý sneh je charakterizovaný svojou sypkou konzistenciou. Vietor ho ľahko rozvíri, a ak je stlačený rukou, po uvoľnení sa opäť rozpadne. Jeho hustota je do 0,35 kg/dm³.

b) Mokrý sneh má zvyčajne vyššiu hustotu ako suchý sneh. Ak je stlačený rukou, drží pohromade a je možné z neho vytvoriť snehovú guľu. Jeho hustota sa pohybuje od 0,35 do 0,5 kg/dm³.

c) Kompaktný sneh je hustý a stlačený sneh, ktorý je zhutnený na pevnú hmotu, odolávajúcu ďalšiemu stláčaniu. Ak je odtrhnutý, buď drží spolu alebo sa rozpadne na kusy. Jeho hustota je 0,5 kg/dm³ a viac.

Tieto rôzne typy snehu majú významné dôsledky pre letiská a leteckú prevádzku. Suchý sneh môže byť ľahko rozmetaný vetrom, čo znižuje viditeľnosť a zhoršuje podmienky pre pilotov. Mokrý sneh je ťažší a môže sa ľahko zlepšovať na povrchu lietadla, čo je nebezpečné pre lietanie. Kompaktný sneh môže tvoriť vrstvu na vzletovej dráhe alebo pristávacej ploche, čo znižuje priľnavosť pneumatík a zvyšuje riziko šmyku.

Pre letecké spoločnosti a pilotov je dôležité mať podrobné informácie o stave snehu na zemi na letiskách. Správne hodnotenie hustoty a konzistencie snehu je kľúčové pre bezpečný štart, let a pristátie lietadla. Lietadlá môžu byť vybavené špeciálnymi zariadeniami na odstránenie snehu z povrchu, ale je dôležité mať správne informácie na základe meteorologických správ a pozorovaní na letisku.

V záverečnom hodnotení je sledovanie a správne riadenie snehu na zemi nevyhnutné pre bezpečnú leteckú prevádzku. Piloti, letiská a letecké spoločnosti musia byť oboznámení s rôznymi typmi snehu a vedieť, ako tieto podmienky ovplyvňujú letové operácie, aby mohli prijať opatrenia na zabezpečenie bezpečného letu pre všetkých cestujúcich a členov posádky.

a) Suchý sneh – sneh, ktorý môže vietor rozvíriť, alebo ak sa stlačí rukou, po uvoľnení sa rozpadne; hustota pod 0, 35 kg. dm-3. b) Mokrý sneh – sneh, ktorý ak bol stlačený rukou, drží pohromade a je možné z neho vytvoriť guľu; hustota od 0, 35 do 0, 5 kg. dm-3. c) Stlačený sneh – sneh, ktorý je zhutnený na pevnú hmotu vzdorujúcu ďalšiemu stláčaniu a ak je odtrhnutý, drží pohromade alebo sa rozpadne na kusy; hustota je 0, 5 kg. dm-3 a väčšia.

a) Suchý sneh – sypký sneh, ktorý môže vietor rozvíriť, alebo ak sa stlačí rukou, po uvoľnení sa opäť rozpadne; merná hmotnosť je až do (nie vrátane) 0, 35 kg. dm-3; b) Mokrý sneh – sneh, ktorý, ak sa stlačí rukou drží pohromade a je možné z neho urobiť snehovú guľu. Merná hmotnosť je od 0, 35 až do (nie vrátane) 0, 5 kg. dm-3; c) Kompaktný sneh – sneh, ktorý je stlačený na pevnú hmotu tak, že sa viac stlačiť nedá a vytvára pevnú hmotu. Ak sa odtrhne, drží spolu, alebo sa rozpadne na kusy. Merná hmotnosť je 0, 5 kg. dm-3 a väčšia.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥