automatický pristávací systém

ILS, alebo z angl. Instrument Landing System, predstavuje automatizovaný letecký pristávací systém, ktorý pomáha pilotom bezpečne pristávať za zhoršených meteorologických podmienok. Tento systém integruje rádiové a optické komponenty, umožňujúc pilotom sledovať a riadiť ich pristátie na dráhe.

Základnými časťami ILS sú dvoma rádiovými signálmi, ktoré poskytujú pilotom potrebné údaje na usmerňovanie, výšku a vzdialenosť od pristávacej dráhy. Prvým komponentom je lokátor, ktorý pilotom poskytuje bočný signál, zabezpečujúci horizontálnu úroveň a návody na zarovnanie s dráhou.

Druhým komponentom je glideslope, ktorý dodáva vertikálny signál, indikujúci vhodnú klesaciu trajektóriu pre bezpečné pristátie. Tieto signály sa zobrazujú na prístrojoch v kokpite, čím umožňujú pilotom udržiavať presné zarovnanie s pristávajúcou dráhou.

ILS je neoceniteľným nástrojom pre pilotov pri pristávaní za nízkych oblakov, zlého počasia alebo v noci. Tento systém zvyšuje bezpečnosť pristátia a umožňuje bezproblémové operácie aj za zhoršených podmienok, čím prispieva k celkovej bezpečnosti leteckej dopravy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *