Dráhový pás / Pás RWY

Letecký odborný výraz Runway strip sa v slovenčine prekladá ako Dráhový pás alebo Pás RWY. Dráhový pás predstavuje vymezenú plochu na letisku, ktorá zahŕňa pristávacie a štartovacie dráhy (RWY) a dojezdovú dráhu, pokiaľ je táto zriadená.

Účelom dráhového pásu je znižovať nebezpečenstvo poškodenia lietadla v prípade, že toto lietadlo opustí pristávaciu dráhu (RWY). Taktiež slúži na zabezpečenie bezpečnosti lietadla, ktoré sa nachádza nad pásom RWY počas vzletu alebo pristátia.

Dráhový pás je dôležitým aspektom letectva, pretože pomáha minimalizovať riziko havárie a nehôd na letisku. Jeho konkrétna šírka a dĺžka sú stanovené podľa medzinárodných noriem a smerníc, ktoré zabezpečujú bezpečné prevádzkovanie lietadiel na zemi.

Tento bezpečnostný pás je kritický pre bezproblémový priebeh lietania. Lietadlá musia byť schopné vzlietnuť a pristáť na bezpečnej ploche, a dráhový pás hrá kľúčovú úlohu pri dosahovaní tohto cieľa.

Je dôležité poznamenať, že dráhový pás je základným prvkov na každom letisku a jeho konštrukcia a údržba sú riadené prísne podľa medzinárodných noriem a predpisov, aby sa zabezpečila maximálna bezpečnosť pre cestujúcich a posádky lietadiel.

Vymezená plocha včetně RWY a dojezdové dráhy, pokud je zřízena, určená: a) ke sníženi nebezpečí poškození letadla v případě jeho vyjetí z RWY a b) k zajištění bezpečnosti letadla letícího nad pásem RWY při vzletu nebo přistání.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *