Letisková prevádzka

Letisková prevádzka, známa tiež ako aerodromová prevádzka, je kľúčovým aspektom leteckej dopravy, ktorý zahŕňa všetky operácie na prevádzkovej ploche letiska a všetky lietadlá, ktoré sa pohybujú v jeho blízkosti. Táto prevádzka je riadená prísne stanovenými pravidlami a postupmi, ktoré zabezpečujú bezpečnosť a efektívnosť leteckej dopravy.

Prevádzková plocha letiska je miesto, kde sa odohrávajú rôzne činnosti, vrátane pristávania a vzletu lietadiel, odbavovania cestujúcich a nákladu, tankovania paliva a údržby lietadiel. Tieto operácie vyžadujú presnú koordináciu medzi pilotmi, leteckými dispečermi a ďalším personálom letiska.

Lietadlá sa považujú za blízko letiska, ak sa pohybujú na tzv. letiskovom okruhu, ktorý je definovaný trasou, po ktorej lietadlá pristávajú a vzlietajú. Okrem toho, lietadlá sú považované za blízko letiska, ak práve vstupujú na letiskovú prevádzkovú plochu alebo z nej vychádzajú. Tieto pravidlá sú navrhnuté tak, aby minimalizovali riziko kolízií a zabezpečili bezpečnosť všetkých lietajúcich na letisku.

Letisková prevádzka je dôležitou súčasťou celkového leteckého systému a jej presné riadenie a monitorovanie sú nevyhnutné pre plynulý chod letísk a bezpečnosť všetkých zúčastnených.

Všetka prevádzka na prevádzkovej ploche letiska a všetky lietadlá letiace v blízkosti letiska. Poznámka: Lietadlo je v blízkosti letiska, ak letí na letiskovom okruhu, ak do neho vstupuje, alebo z neho vystupuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *