Localizer

Termín Localizer je dôležitým pojmom v leteckom priemysle, ktorý sa týka navigačného systému používaného pri pristávaniach na letiskách. Localizer, skrátene označovaný ako LLZ, je súčasťou štandardizovaných skratiek a kódov, ktoré slúžia na jasné a jednoznačné komunikácie v rámci leteckých dokumentov. Tieto kódy a skratky sú v súlade s predpismi Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO) uvedenými v Dokumente 8400, ktorý stanovuje normy pre používanie leteckých skratiek.

Localizer je súčasťou ILS (Instrument Landing System), čo je zemský navigačný systém, ktorý pomáha pilotom presne usmerniť a pristáť na dráhe v podmienkach zlých viditeľnosti. Jeho hlavným účelom je zabezpečiť horizontálnu usmernenosť a presnosť dráhy pre pristávajúce lietadlo. Localizer funguje tak, že vysiela rádiový signál vodorovne pozdĺž osi dráhy na letisku. Piloti môžu túto signálu zachytiť pomocou leteckých rádiových prijímačov a navigačných systémov na palube, čo im umožňuje udržiavať správny kurz počas pristávania.

Používanie Localizeru je nevyhnutné v situáciách, kedy zlá viditeľnosť alebo nepriaznivé poveternostné podmienky znesťažujú vizuálny kontakt s dráhou. V takýchto prípadoch zabezpečuje Localizer, že lietadlo nasmeruje na správny horizontálny kurz, čím umožňuje bezpečné pristátie na dráhe. Tento systém je kritický pre bezpečnosť pristávajúcich letov a je neoddeliteľnou súčasťou moderných letísk na celom svete.

Localizer má skratku LLZ. LLZ (Localizer) patrí medzi skratky a kódy, potrebné na dekódovanie a kódovanie dokumentov, ktoré sú plne v súlade s ICAO (International Civil Aviation Organization) – Dokument 8400 Skratky a kódy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *