Polojasno

Polojasno (Scattered) je meteorologický termín používaný v leteckom prostredí na popis stavu oblohy. Tento termín označuje situáciu, kedy sa obloha čiastočne zakrýva oblakmi, ale medzi oblakmi zostáva dostatok medzery, aby bolo okolité svetlo striedavé, až polojasné. Je to stav medzi úplne jasnou oblohou a oblohou úplne zahalenou oblakmi.

V leteckej meteorológii je dôležité vedieť, aké sú aktuálne poveternostné podmienky, pretože to má priamy vplyv na bezpečnosť letu. Polojasno (Scattered) je jedným zo štandardných označení, ktoré piloti a letecké posádky môžu vidieť vo svojich meteorologických správach. Keď je obloha polojasná, piloti môžu očakávať striedavé svetelné podmienky, čo môže mať vplyv na ich videnie okolitých objektov, iných lietadiel a terénových charakteristík.

Polojasno je dôležitým faktorom pre letovú bezpečnosť, pretože ovplyvňuje vizibilitu a vnímanie pilotov o aktuálnej situácii v okolí. Piloti musia byť vždy informovaní o aktuálnych poveternostných podmienkach, aby mohli prijať správne rozhodnutia počas letu.

Termín Polojasno (Scattered) sa používa nielen v leteckej meteorológii, ale aj v iných odvetviach, kde je potrebné opísať stav oblohy. Je to dôležitý nástroj pre meteorológov, letcov a ďalších profesionálov, ktorí sú závislí od aktuálnych poveternostných podmienok pre svoje rozhodovacie procesy a bezpečnosť.

Polojasno – Scattered

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *