Primárny radar

Primárny radar je letecký odborný výraz, ktorý označuje radarový systém využívajúci odrazené rádiové signály na sledovanie polohy a pohybu lietadiel vo vzduchu. Tento systém je základným nástrojom pre leteckú kontrolu a dohľad, umožňujúc organizátorom letovej prevádzky sledovať lietadlá v reálnom čase.

Primárny radar funguje na princípe vysielania rádiových signálov do okolitého vzduchu. Keď tieto signály narazia na lietadlo, sú odrazené späť k radarovej anténe. Na základe času, ktorý trvá, kým sa signál vráti späť, môže radar určiť vzdialenosť medzi radarovou stanicou a lietadlom. Taktiež z analýzy odrazeného signálu je možné získať informácie o výške a rýchlosti lietadla.

Primárne radary sú nezávislé na vybavení lietadiel a môžu sledovať akékoľvek objekty vo svojom dosahu, vrátane tých, ktoré nemajú transpondéry alebo iné elektronické zariadenia. Sú vhodné najmä pre sledovanie lietadiel na veľkých vzdialenostiach od radarovej stanice a sú neoceniteľným nástrojom pri sledovaní letov v oblastiach, kde nie je dostatočná infraštruktúra pre primárny dohľad založený na sekundárnych radaroch.

Primárne radary sú kľúčovými pre bezpečnosť leteckej prevádzky, pretože umožňujú kontrolórmi letovej prevádzky identifikovať lietadlá a monitorovať ich pohyb, čo prispieva k bezpečnému riadeniu letov a prevencii kolízií. Ich spoľahlivosť a presnosť robia z primárnych radarov neoddeliteľnú súčasť moderných systémov leteckej bezpečnosti.

Radarový systém, využívající odražené radiové signály.

Radarový systém, ktorý využíva odrazené rádiové signály.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *