žliabok

V leteckom odbore sa termín chute odvoláva na bezpečnostný zariadenie nazývané padák alebo záchranný padák. Toto zariadenie je základnou súčasťou bezpečnostnej výbavy v lietadlách a iných vzdušných prostriedkoch. Jeho hlavným účelom je poskytnúť spôsob, ako evakuovať posádku alebo cestujúcich z lietadla v prípade nebezpečnej situácie alebo havárie. Padák je navrhnutý tak, aby pomáhal zachrániť životy a minimalizovať zranenia pri núdzovom výskyte.

Typicky sa padák skladá z látkového plátna v tvare padáka, ktorý je upevnený k špeciálnemu systému popruhov a závesných lán. Pri núdzovom výskyte sa padák vypúšťa z lietadla buď manuálne pomocou páky alebo automaticky pomocou systému detekcie núdzovej situácie. Po vypustení padák otvára svoj plášť a spomaľuje pád osoby alebo skupiny ľudí, ktorí sú naň pripojení.

V leteckej praxi existujú rôzne typy a konfigurácie padákov, ktoré sa používajú v závislosti od konkrétnej aplikácie a typu lietadla. Medzi tieto konfigurácie patrí statický či dynamický padák, ktorý sa vyberá podľa výšky, z ktorej je nutné vyskočiť, a rýchlosti, s ktorou sa lietadlo pohybuje. Okrem toho existujú aj rôzne špecializované druhy padákov pre vojenské účely, parašutizmus, pozemné záchranné operácie a iné špeciálne aplikácie.

Výcvik a znalosť správneho používania padáka sú kritické pre bezpečnosť ľudí, ktorí pracujú alebo cestujú vo vzduchu. Piloti, leteckí technici a vojenský personál sú školení v používaní padáka ako súčasti svojich bezpečnostných opatrení. Rovnako tak aj parašutisti, ktorí praktizujú športový parašutizmus, majú základné a pokročilé výcviky týkajúce sa používania padáka a bezpečnostných postupov.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥