Letiskový maják

Letištný maják, známy aj ako aerodromový maják, je dôležitým navigačným prvkom na letisku. Jeho hlavnou úlohou je poskytovať pilotom orientačné body a pomáhať im určiť polohu letiska z vzduchu. Tento maják je vybavený svetelnými signálmi, ktoré sú viditeľné z určitej vzdialenosti, čo umožňuje pilotom bezpečné pristátie aj za zhoršených poveternostných podmienok.

Aerodromové majáky majú rôzne farebné kombinácie a vzory blikania, ktoré poskytujú pilotom dôležité informácie o aktuálnej polohe a stave letiska. Tieto majáky sú strategicky umiestnené na letisku tak, aby boli viditeľné z rôznych smerov a výšok, čo pomáha pilotom pri navigácii a pristávaní.

Okrem toho môže letištný maják slúžiť aj ako súčasť bezpečnostného systému letiska. Jeho svetelné signály môžu poskytnúť dôležité informácie o aktuálnych podmienkach letiska, napríklad o vetre, viditeľnosti a iných meteorologických podmienkach. Tieto informácie sú neoceniteľné pre pilotov, pretože im umožňujú prispôsobiť svoje pristátie a vzlietanie podmienkam na letisku, čo zvyšuje celkovú bezpečnosť letu.

Letištné majáky sú neoddeliteľnou súčasťou leteckej navigácie a prispievajú k bezpečnosti a efektívnosti leteckej prevádzky. Ich spoľahlivý provoz je kľúčovým faktorom pri zabezpečovaní bezproblémového pohybu lietadiel na letisku, a tým aj celkovej bezpečnosti leteckej dopravy.

Letištní maják – Aerodrome beacon

Letecký světelný maják používaný ke zjištění polohy letiště ze vzduchu.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥