Lumen

Lumen (skr. lm) je jednotka svetelného toku, ktorý je vyžarovaný do priestorového uhla 1 steradiánom bodovým zdrojom, ktorého svietivosť vo všetkých smeroch je 1 kandela (Cd). Jednotka lumen sa používa na meranie celkového množstva svetla, ktoré je viditeľné ľudským okom vo všetkých smeroch z daného zdroja.

Lumen je dôležitým meradlom svetelného výkonu a je široko používaný v oblasti osvetlenia a optiky. Používa sa na určenie jasu svetelných zariadení, ako sú žiarovky, LED diódy, svetelné panely a iné svetelné zdroje. Čím viac lumenov má svetelný zdroj, tým viac svetla vyžaruje a tým je jasnejší.

V praxi môže byť lumen chápaný ako miera svetla, ktorá dopadá na určitú plochu v určitom priestorovom uhle. Pre porovnanie, ak svetelný zdroj má väčší počet lumenov, bude mať väčší svetelný výkon a bude schopný osvetliť väčšiu oblasť alebo poskytnúť jasnejší svetelný lúč.

Pri výbere svetelných zariadení je hodnota lumenov dôležitým faktorom, ktorý pomáha určiť vhodné osvetlenie pre rôzne miestnosti a použitie. Čím viac lumenov je potrebných, tým silnejšie svetlo bude potrebné na daný účel.

Lumen je světelný tok vyzařovaný do prostorového úhlu 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož svítivost ve všech směrech je 1 Cd.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥