Pás rolovacej dráhy

Letecký odborný výraz Taxiway strip sa v slovenčine prekladá ako Pás rolovacej dráhy. Pás rolovacej dráhy je určený na zabezpečenie bezpečného pohybu lietadla po rolovacej dráhe. Táto plocha zahŕňa nielen samotnú rolovaciu dráhu, ale aj bezpečnostný pás okolo nej, ktorý pomáha znížiť riziko poškodenia lietadla v prípade, že by lietadlo vyšlo mimo určenú rolovaciu dráhu.

Pás rolovacej dráhy je kľúčový pre bezpečnosť na letisku. Poskytuje bezpečný priestor pre lietadlo, ktoré sa pohybuje po letisku, bez toho, aby narazilo na iné lietadlá alebo prekážky. To zabezpečuje plynulý pohyb lietadiel na zemi a minimalizuje riziko kolízií alebo havárií.

Bezpečnostný pás okolo rolovacej dráhy môže byť vybavený rôznymi bezpečnostnými zariadeniami, ktoré zabezpečujú, že lietadlá môžu bezpečne a efektívne manévrovať na letisku. Tieto bezpečnostné opatrenia môžu zahŕňať svetelné signalizácie, značky a iné navigačné pomôcky, ktoré pomáhajú pilotom v navigácii po letisku.

Pás rolovacej dráhy je dôležitou súčasťou letiska a je nevyhnutný pre bezproblémový pohyb lietadiel po zemi. Jeho konkrétna konštrukcia a šírka sú špecifikované medzinárodnými normami a smernicami, ktoré zabezpečujú bezpečnosť pre všetky letiskové operácie.

Plocha vrátane rolovacej dráhy určená na zaistenie bezpečnosti lietadla rolujúceho po rolovacej dráhe a na zníženie nebezpečia poškodenia lietadla v prípade jeho vybehnutia z rolovacej dráhy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *