Sandstorm

V leteckom priemysle sa termín Sandstorm používa na označenie burky alebo víchrice, ktorá zdvíha piesok alebo prach vo vzduchu, znížuje viditeľnosť a vytvára nebezpečné podmienky pre letecké operácie. Sandstormy sú extrémne poveternostné podmienky, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť letov a vedú k obmedzeniam leteckých aktivít v postihnutej oblasti.

Príčiny sandstormov môžu byť rôznorodé, zahŕňajú silné veterné podmienky v suchých oblastiach, ktoré zdvíhajú piesok alebo prach zo zeme, často v spojení s nízkou vlhkosťou vzduchu. Tieto podmienky vedú k tvorbe veľkých oblakov piesku a prachu, ktoré sa môžu rozšíriť veľmi rýchlo a zhoršiť viditeľnosť na minimum. Sandstormy môžu trvať od niekoľkých minút po niekoľko hodín a majú vplyv na široké územia.

Pre letecké operácie sú sandstormy zvlášť nebezpečné, pretože piesok a prach môžu poškodiť motory lietadiel, statické porty a iné citlivé časti letadla. Taktiež môžu znížiť viditeľnosť na minimálnu úroveň, čo komplikuje pristávanie, štartovanie a navigáciu. V prípade sandstormov je pre letecké spoločnosti a pilotov nevyhnutné dodržiavať bezpečnostné postupy a obmedziť letecké operácie, kým sa poveternostné podmienky nezlepšia a nebude možné zabezpečiť bezpečné lietanie.

Medzinárodná organizácia civilného letectva (ICAO) zaviedla štandardizovanú skratku SS pre označenie termínu Sandstorm v súlade so štandardmi komunikácie a dokumentácie definovanými v dokumente 8400.

Sandstorm má skratku SS. SS (Sandstorm) patrí medzi skratky a kódy, potrebné na dekódovanie a kódovanie dokumentov, ktoré sú plne v súlade s ICAO (International Civil Aviation Organization) – Dokument 8400 Skratky a kódy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *