Sky clear

Termín sky clear je leteckým výrazom, ktorý označuje atmosférické podmienky, pri ktorých je nebo vo výškach nad povrchom úplne čisté, bez akýchkoľvek viditeľných oblakov alebo oblačnosti. Je to ideálna meteorologická situácia, ktorá zabezpečuje dobrú viditeľnosť a bezpečné podmienky pre leteckú dopravu.

Vo svete leteckej dopravy je dôležité mať presné a štandardizované označenie pre takéto podmienky. Preto sa používa skratka SKC, ktorá reprezentuje sky clear. Táto skratka je zahrnutá v medzinárodných leteckých dokumentoch a štandardoch ICAO (International Civil Aviation Organization), konkrétne v Dokumente 8400, ktorý obsahuje kódy a skratky nevyhnutné pre leteckú komunikáciu a navigáciu.

Keď je podmienka sky clear hlásená v pilotských správach alebo navigačných informáciách, znamená to, že nebo je úplne bez zákalov a piloti majú vynikajúcu viditeľnosť, čo je kľúčové pre bezpečný let. Táto informácia je neoceniteľná pre pilotov, letecké riadiace veže a ďalšie letecké personály, pretože poskytuje jasný obraz o aktuálnych meteorologických podmienkach nad určitým územím alebo letiskom.

Sky clear má skratku SKC. SKC (Sky clear) patrí medzi skratky a kódy, potrebné na dekódovanie a kódovanie dokumentov, ktoré sú plne v súlade s ICAO (International Civil Aviation Organization) – Dokument 8400 Skratky a kódy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *