Vedľajšie kmitočet

V leteckom komunikačnom systéme sa pojmy ako vedľajší kmitočet či sekundárna frekvencia hľadajú vo svete rádiových vĺn. Tieto pojmy označujú alternatívny rádiový kmitočet, ktorý je pridelený letadlu pre komunikáciu so zemskou stanicou. V leteckých operáciách je bezpečnosť a spoľahlivosť komunikácie kľúčová, a práve preto existuje systém, ktorý umožňuje letom meniť kmitočet, ak by na primárnom kmitočte vznikli rušenia alebo problémy.

V praxi to znamená, že každé lietadlo má pridelený primárny kmitočet, ktorým komunikuje so zemskými stanicami. Avšak, v prípade potreby môže lietadlo prejsť na sekundárny kmitočet, čo je druhá voľba pre spojenie letadlo – zem. Táto možnosť je veľmi dôležitá v prípade, že primárny kmitočet nie je k dispozícii, je rušený alebo sa vyskytne iný problém s komunikáciou na tejto frekvencii.

Sekundárny kmitočet je navrhnutý tak, aby zabezpečil neprerušenú a spoľahlivú komunikáciu medzi pilotmi a kontrolnými vežami. V prípade, že je potrebné prejsť na sekundárny kmitočet, piloti majú jasné postupy, ako ho aktivovať a používať. To zabezpečuje, že aj v prípade problémov s primárnym kmitočtom je zachovaná možnosť komunikovať so zemou, čo je nevyhnutné pre bezpečnosť a efektívnosť leteckej prevádzky.

Vedľajší kmitočet je dôležitým aspektom v leteckých komunikáciách, ktorý zvyšuje spoľahlivosť a robustnosť celého systému. Táto schopnosť zabezpečuje, že letecká komunikácia môže pokračovať aj v prípade technických problémov alebo nečakaných rušení na primárnom kmitočte. Piloti a letecké posádky sú oboznámení s týmito postupmi a sú pripravení použiť sekundárny kmitočet v prípade potreby.

Radiotelefonní kmitočet přidělený letadlu jako druhá volba pro spojení “letadlo – země” v radiotelefonní síti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *