AIRPROX

Letecký odborný výraz AIRPROX sa v slovenčine prekladá ako AIRPROX. Ide o kódový výraz používaný pri hlásení udalostí v letovej prevádzke na označenie blízkosti lietadiel. Termín AIRPROX je skrátenina z anglického výrazu Aircraft Proximity, čo znamená blízkosť lietadiel.

Udalosti označené kódom AIRPROX sa týkajú situácií, kde sa lietadlá nachádzajú v nebezpečnej blízkosti jeden k druhému. Tieto udalosti sú dôkladne analyzované a sledované leteckými orgánmi na zabezpečenie bezpečnosti vo vzdušnom priestore. Pri hlásení AIRPROX sa zaznamenávajú všetky relevantné informácie o situácii, vrátane polohy, výšky a ďalších parametrov lietadiel zapojených do udalosti.

Takéto situácie môžu nastať napríklad pri nesprávnych navigačných údajoch, chybách v komunikácii medzi pilotmi a leteckými dispečermi, alebo pri nesprávnom vykonávaní manévrov zo strany pilotov. Každá udalosť označená ako AIRPROX je dôkladne vyšetrovaná a analyzovaná na zistenie príčin a vypracovanie opatrení na prevenciu podobných situácií v budúcnosti.

Bezpečnosť v leteckej prevádzke je prioritou leteckých orgánov a používanie kódového výrazu AIRPROX pomáha sledovať a zlepšovať bezpečnostné štandardy vo vzdušnom priestore, čím zabezpečuje bezpečné cestovanie pre všetkých cestujúcich a posádky na palube lietadiel.

Kódový výraz používaný při hlášení událostí v letovém provozu a k označení blízkosti letadel.

Kódový výraz používaný pri hlásení udalosti v letovej prevádzke na označenie blízkosti lietadiel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *