Prízemný účinok

Prízemný účinok je letecký termín, ktorý označuje zvýšený vztlak alebo výkonnosť, ktorú zažíva vrtuľník alebo iné VTOL (Vertical Takeoff and Landing) lietadlo, keď sa nachádza v blízkosti povrchu zeme. Tento jav je známy aj ako ground effect v anglickom jazyku.

Prízemný účinok vzniká v dôsledku vzájomného pôsobenia vzduchu medzi povrchom zeme a rotorovým systémom lietadla, ktoré letí vo veľmi nízkych výškach nad zemou. Pri tomto letovom režime vzduch, ktorý sa stláča medzi spodným povrchom lietadla a zemou, zvyšuje vztlakovú silu, čo má za následok zlepšenú efektivitu a výkonnosť vrtuľníka.

Je dôležité poznamenať, že prízemný účinok je špecifický pre vrtuľníky a iné vertikálne vzlietajúce a pristávajúce lietadlá. Vztlakový efekt sa zvyšuje v blízkosti povrchu zeme, čo znamená, že lietadlo môže dosiahnuť väčšiu vztlakovú silu alebo spotrebovať menej energie na udržanie letu v tejto výške.

Pre väčšinu vrtuľníkov platí, že prízemný účinok zvyšuje ich výkonnosť do výšky približne dvojnásobku priemeru rotoru. To znamená, že vrtuľník môže letieť efektívnejšie a s menšou spotrebou paliva, keď sa nachádza v blízkosti zeme v tejto špecifickej výške.

Prízemný účinok je dôležitým faktorom pri nízkonízkom leteckom manévrovaní, najmä pri štarte a pristátí. Lietadlá využívajúce tento jav môžu dosahovať lepšiu efektivitu, čo je dôležité v situáciách, kde je potrebné dosiahnuť maximálny vztlak pri minimálnych výškach nad zemou.

Podmínky zlepšené výkonnosti (vztlaku) vlivem vzájemného působení povrchu země se vzdušným proudem rotorového systému, když vrtulník nebo jiné VTOL letadlo letí v blízkosti země. Poznámka: Účinnost se zvětšuje přízemním účinkem pro většinu vrtulníků do výšky zhruba průměru rotoru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *