Ľadové kryštáliky

Ľadové kryštáliky

Ľadové kryštáliky, známe aj ako diamantový prach, predstavujú veľmi malé rozptýlené ledové krystalky alebo jehličky vo vzduchu. Tieto mikroskopické častice tvoria atmosférický jav nazývaný ľadová mlha alebo ľadový opar.

Ľadové kryštáliky majú tendenciu vznikať v chladných atmosférických podmienkach, keď je vzduch nasýtený vlhkosťou a teplota je dostatočne nízka na to, aby umožnila kondenzáciu vodných molekúl na malé častice ľadu. Tento jav môže nastať na rôznych výškových úrovniach v atmosfére, vrátane hladiny zeme alebo vo vyšších vrstvách atmosféry.

Ľadové kryštáliky majú charakteristický vzhľad diamantového prachu, čo je dôvod, prečo sú niekedy nazývané diamantovým prachom. Tieto malé častice môžu vytvárať vizuálne pôsobivé scenérie, najmä pri osvetlení slnečnými lúčmi alebo umelým osvetlením v noci.

V leteckej doprave môžu ľadové kryštáliky predstavovať riziko, pretože sa môžu ukladať na letadlá a ovplyvniť aerodynamické vlastnosti lietadla. Piloti musia byť informovaní o prítomnosti ľadových kryštálikov v ovzduší a prijať opatrenia na minimalizáciu rizík spojených s týmto javom.

Ledové krystalky (velmi malé rozptýlené ledové krystalky/jehličky, také známé jako diamantový prach) – Ice crystals (very small ice crystals in suspension, also known as diamond dust)

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥