Telexová páska

Teletypewriter tape, známa tiež ako telexová páska, je materiál používaný v komunikačných systémoch na zaznamenávanie a prenos správ v písomnej forme. Táto páska obsahuje signály zaznamenané vo formáte pětiprvkového kódu, čo umožňuje ich prenos a interpretáciu v teletypografických (dálnopisných) okruhoch.

Existujú dva základné druhy teletypewriter pásky. Prvý typ je děrovaná páska, kde sú signály reprezentované dierami v páske. Každá diera predstavuje konkrétny znak alebo symbol, ktorý je možné prečítať teletypografickým zariadením. Tento typ pásky sa často používal v minulosti pri ručnom zadávaní správ, kde operátor dieroval dierky na pásku podľa požadovaných znakov.

Druhým typom je páska ražená, kde sú signály reprezentované čiastočným proražením materiálu. Proražené časti pásky umožňujú prenos informácií teletypografickými zariadeniami. Tento druh pásky je menej zraniteľný voči poškodeniu a môže byť jednoduchšie vytvorený automatizovanými zariadeniami.

Teletypewriter pásky boli široko používané v minulosti v telekomunikačných systémoch na prenos písomných správ a dát. S nástupom moderných digitálnych komunikačných technológií boli postupne nahradené elektronickými formami prenosu dát. Napriek tomu majú teletypewriter pásky historický význam ako jeden z prvých spôsobov písomnej komunikácie na diaľku.

Páska, na které se zaznamenávají signály v pětiprvkovém kódu, buď úplným (děrovaná páska) nebo částečným proražením (páska ražená) pro vysílání na dálnopisných okruzích.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *